Leves őszi napokra – vöröslencsével és sütőtökkel

voroslencse_sutotok_leves1

A vöröslencse alapvetően is gyakori vendég a konyhámban, általában Chili & Vanília nyomán sárgarépás-kókusztejes leves készül belőle. Konkrétan ez a gyerekek kedvenc levese – persze csak ha nem szalad meg a kezem chilli-ügyben. A vöröslencsében az a legjobb, hogy nemcsak egy egészséges hüvelyes, de rendkívül hamar meg is puhul, nincs szükség áztatásra sem és mégis félóra alatt finom, fűszeres, krémes leves készül belőle.

Nigel Slater könyvét lapozgatva bukkantam erre a sütőtökös verzióra, amiben a legjobban a levesbetét tetszett: mogyoróolajon karamellizált hagymakarikákkal tálalta. Nálam őrségi tökmagolajon sültek édesre a hagymadarabok és hogy a fiúk is örüljenek, még némi ropogósra sütött sonkacsíkkal is megfejeltem a dolgot – de persze a vega verzió is nagyon finom.

Sütőtökös vöröslencseleves

1 kisebb fej hagyma, kockára vágva

2-3 gerezd fokhagyma, apróra vágva

2 ek olaj

egy darabka gyömbér, lereszelve

225 g vöröslencse

1 tk kurkuma

egy csipet currypor

chilli – ízlés szerint

250 g sütőtök, felkockázva

egy csokor petrezselyem (eredetileg persze korianderzöld)

só, bors

a tetejére

3-4 hagyma

tökmagolaj

néhány szelet prosciutto sonka

A hagymát az olajon megpirítottam, hozzáadtam a fokhagymát és a gyömbért majd néhány keverés után a vöröslencse és a sütőtök is ment a lábasba. Jól átforgattam és felöntöttem kb. 1 liter vízzel.

A fűszereket is hozzáadva olyan félóra alatt meg is puhult minden. Ekkor vettem elő hű segítőmet a merülőmixert és pürésítettem az egészet. beleszórtam a felaprított petrezselymet és igazítottam az ízén sóval, borssal.

Amíg főtt a leves, volt idő a feltétet is megcsinálni.

A hagymákat vastag karkákra vágtam és az olajban sütni kezdtem. A lehető legkisebb lángot használtam, gyakran kevergettem, hogy puha, karamellizált karikákat kapjak. Persze nem maradt karika, de az íz a lényeg.

A prosciutto sonkát ujjnyi csíkokra vágtam és grill alatt ropogósra sütöttem.

Tálaláskor a hagymát és a sonkát a leves tetejére szórtam és tökmagolajjal pöttyöztem.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.


*